Kimera org

Read here in English.

Taevaskoja rahvapargi piiridesse jääb nn. Kimera org, mida mööda looklev jalgrada on olnud ajalooliselt väga oluline juurdepääs Taevaskodadele. Kimera org algab Himmaste tee ja Taevaskoja tee ristist ja lõppeb Väikesel-Taevaskojal (vt. lisatud kaart). Tegemist on tõeliselt kauni ürgoruga!
 
Enne teist maailmasõda kulges mööda Kimera orgu ka Võru ja Tartu maakonna piir. Samuti on omal ajal  Väikesel-Taevaskojal olnud sild üle jõe just Kimera oru otsast (vt juurdelisatud foto erakogust). Legendi kohaselt asus Kimera oru kaldal ka üks Lõuna Eesti esimesi kirikuid.


Eelkõige on see jalgrada koos sillaga olnud loogiliseks juurdepääsuteeks nendele loodushuvilistele, kes külastavad Taevaskodasid ühistransporti kasutades (rong, buss) Taevaskoja peatustest on kõige lühem tee Taevaskodadele just mööda Kimera orgu. Aastate 1990-2009 jooksul oli raja seisukord järk-järgult halvenenud. Palju oli mahalangenud puutüvesid ja võsa!  Rada oli muutunud praktiliselt läbimatuks. 2009 aastal taastas raja MTÜ Taevaskoja. Kimera oru jalgraja taastamisel osalesid Kalju Kurvits, Märtin Jõesaar, Enn Jõesaar, Kalmer Tint,  Liivo Saaremägi  ja Ahti Bleive. Samuti tähistas MTÜ Taevaskoja jalgraja 2010 aastal viitadega selliselt, et see on kõigile huvilistele kergelt leitav.

 
Koduleht Elitec'st