Põlva valla külavanema statuut
KINNITATUD
Põlva Vallavolikogu 26. mai 2005 määrusega nr 86 ja 27. septembri 2007 määrusega nr 63
PÕLVA VALLA KÜLAVANEMA STATUUT § 1. Üldsätted 1. Külaelanik käesoleva statuudi mõttes on isik, kellel on vastavas külas alaline elukoht, ehitis või kinnisvara. 2. Külavanem on külaelanike ning nende ühiste huvide esindaja, kes juhindub oma tegevuses küla ühistest seisukohtadest, külas väljakujunenud tavadest, küla ja valla arengukavast, Eesti Vabariigi seadustest ja õigusaktidest, omavalitsuse määrustest ja otsustest. Olukordades, kus tegevus ei ole reguleeritud kehtivate õigusaktidega, tegutseb külavanem lähtudes headest tavadest.
3. Külavanem on aruandekohustuslik külaelanike koosoleku ees. 4. Külavanema statuudi kinnitab ja muudab vallavolikogu.
§ 2. Külavanema valimine, külavanema volituste kestus 1. Külavanem valitakse täisealiste külaelanike hulgast külaelanike koosolekul poolthäälte enamusega. Hääletamise viisi otsustab koosolek. 2. Teade külavanema valimise koosoleku toimumise koha ja aja kohta teatatakse ette vähemalt kaks (2) nädalat enne külaelanike koosolekut. Teade pannakse üles külas teadete ülespanemise kohta ja avaldatakse Põlva Valla Teatajas. 3. Külavanema valimise saab algatada vähemalt kolm täisealist külaelanikku. 4. Külavanema valimise koosolekul koostatakse protokoll külavanema valimise kohta, millele kirjutavad alla koosoleku juhataja ja protokollija ning lisatakse koosolekul osalenud täisealiste külaelanike registreerimisleht. Protokoll koos registreerimislehega esitatakse Põlva Vallavalitsusele (edaspidi vallavalitsus) kümne (10) päeva jooksul arvates koosoleku toimumise päevast. 5. Külavanema volituste tähtaeg otsustatakse koosolekul. 6. Vajadusel võib koosolek külavanema igal ajal tagasi kutsuda. Vajaduse otsustab koosolek. 7. Külal on üks külavanem, külad võivad valida ühise külavanema. 8. Külavanema asemel võidakse külades, kus elanike arv ületab 200, valida külaosavanemad. Külaosavanem võidakse valida vähemalt 30 lähestikku paikneva majapidamise kohta, mis asuvad sama küla kui Eest i territooriumi haldusjaotuse seaduse § 6 mõistes asustusüksuse piires 9. Vallavalitsuse ülesannete täitmine külaosavanema poolt sätestatakse lepinguga.
§ 3. Külavanema õigused 1. KülavanemaI on õigus: 1.1 esindada külaelanikke Põlva Vallavolikogus (edaspidi volikogu) ja vallavalitsuses ningriigiasutustes ja muudes institutsioonides; 1.2 kutsuda kokku külaelanike koosolekuid ja algatada lahendamiseks külaelu küsimusi, mis ei ole vastuolus seadusandluse ning volikogu ja vallavalitsuse õigusaktidega; 1.3 nõuda külaelanike huve puudutavate küsimuste arutusele võtmist volikogus või vallavalitsuses. Avaldada arvamust küla probleemide lahendamiseks; 1.4 taotleda küla nimel rahalisi vahendeid vallaeelarvest ja muudest allikatest, lähtudes külakoosolekul vastuvõetud otsustest ja arengukavast; 1.5 saada vallavalitsuselt oma tegevuseks vajalikku teavet;
1.6 teha külaelanikele ning küla territooriumil viibivatele isikutele märkusi ja juhtida tähelepanu probleemidele, mis puudutavad heakorda, avalikku korda jne; 1.7 teha ettepanekuid valla eelarve projekti koostamise käigus antud küla puudutavate probleemide rahastamiseks; 1.8 astuda külavanema kohalt tagasi; 1.9 korraldada küla ajaloo kogumist ja külakroonika pidamist; 1.10 saada tagasivalituks uueks ametiajaks.
§ 4.Külavanema kohustused 1. Edastama külaelanike ühised soovid ja ettepanekud vallavalitsusele ning muudele asjakohastele institutsioonidele. Edastama kirjalikult probleemid ja küsimused volikogule ja vallavalitsusele.2. Edastama külaelanikele volikogu ja vallavalitsuse info. 3. Teavitama volikogu või vallavalitsust küla sotsiaalsetest probleemidest. 4. Korraldama küla arengukava koostamist ja elluviimist.. 5. Organiseerima külas ühistegevust ning ärgitama külaelanikke koostööle. 6. Jälgima külas loodusressursside säästlikku kasutamist ning vajadusel sekkuma. 7. Aitama organiseerida töid õnnetusjuhtumite ja eriolukordade puhul kuni erialase abi saamiseni. 8. Viima vähemalt kord aastas läbi küla koosoleku ja esitama külaelanikele aruande oma tegevuse kohta.
§ 5. Külavanema töö tasustamine 1. Külavanem on usaldusamet. 2. Vallvalitsuse ülesannete täitmine külavanema poolt sätestatakse lepinguga. Lepingu täitmisega kaasnevad kulud hüvitatakse vallaeelarvest.
§6. Külavanema vabastamine 1. Külavanem võidakse vabastada täisealiste külaelanike korraldatud küla koosolekul salajase hääletamise tulemusena. 2. Külavanema ametist vabastamise arutamise koosoleku kohta teatatakse ette vähemalt (2) kaks nädalat enne külakoosolekut. Teade pannakase üles teadete ülespanemise kohta ja avaldatakse Põlva Valla Teatajas. 3. Külavanema vabastamine toimub külaelanike koosolekul poolthäälte enamusega. 4. Külavanema vabastamise kohta koostatakse protokoll, mis esitatakse vallavalitsusele.
|